Tevhid ve Teslis Kavramları

Bu haftaki durağımız Tevhid ve Teslis kavramları. Bir inanç olan tevhid ve teslis yani birleme ve üçleme kavramları günümüz konjektürü düşünüldüğünde tekrar altı çizilmesi veya üzerinden geçilmesi gereken iki kelimedir. Tevhid ve teslis kavramları ile ne kastedilmektedir, tevhid ve teslis kavramlarının anlamı, mahiyeti ve bu iki kavramın birbiriyle olan ilişkileri nelerdir? Biz müslümanlar tevhidi biliyor muyuz? Hristiyanlar teslisi biliyorlar mı? Teslis kavramı, Tevhide zarar veriyor mu? Hz. İsa teslise inanıyor mu? gibi sorulara cevap bulacağınız Tevhid ve teslis kavramları konulu dersimiz sizinle…

Hz. Adem’den günümüze tüm peygamberlerin ortak davası olan tevhid kavramının mahiyeti üzerinde duracağız ve tevhidi açıklarken de Hristiyanlık inancında mevcut olan teslis kavramını açıklayacağız. Ağırlıklı olarak Tevhid ve teslis kavramlarının anlamları ve sosyolojik etkileri üzerinde duracağız fakat bunun yanında iki kavramın birbirleri karşısındaki konumuna da değineceğiz. İslam inancına göre Tevhid kavramının açıklanması için şirk kavramının açıklanması gerekmektedir. Tevhid kavramına göre Teslis kavramı şirk konumunda olduğundan tevhid inancı açıklanırken teslis inancı da anlatılmalıdır.

Tevhid ve Teslis kavramlarının anlamı ve mahiyeti ve literatürdeki anlamlarının yanında bu kavramların kutsal metinlerinde nasıl geçtiği üzerinde de duracağız. Sonuç olarak sahih Tevhid anlayışının tekrar gündeme gelmesi gerekmektedir. Zira tahrif edilmemiş olan İncil’de değinilmekte olunan tevhid anlayışının, sonradan insanların İncili tahrif etmeleri suretiyle teslis formuna dönüşmüş veya dönüştürülmüştür. Tevhidin tarihi serüvenine değinip, insanları vahye dayalı olan tevhid inancıyla buluşturacaksak mutlaka karşımıza çıkacak olan Teslis kavramına değinmemiz zaruri olacaktır.

Vahye dayalı Tevhid kavramı ve Tevhid kavramının şirk cephelerinden birini teşkil eden Teslis kavramını bu videomuzda kısaca açıklayacağız.

Tevhid nedir
Tevhid nedir Alparslan Kuytul
Teslis inancı nedir
Tevhid yoksa gerisi boş! Tek yol tevhid
Tevhid ve adalet
Tevhid ve adalet ilişkisi
Hristiyanlar Üç Tanrıya mı İnanıyor
Üçlü birlik nedir ve ne değildir?
Kelime-i tevhidin manası nedir?
La ilahe illallah
Kelime-i şehadet ve anlamı
Kelime-i şehadet

(Toplamda 1 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ