☢ CORONAVİRÜS PSİKOLOJİ ⚕ KAYGI DUYGUNU YÖNET

Coronavirüs ☢ psikolojimizi nasıl etkiliyor kaygı duygusu nasıl yönetilir Sosyolog Eğitmen Fırat Çapkın ve Psikolog Doktor Bora Küçükyazıcı sohbet ediyor.

Değerli takipçilerim, Coronavirüs pandemisi konusunda önerilerimi ve mutlu yaşam ipuçlarını sizlerle birlikte canlı yayında paylaştım, fayda sağlaması dileğimle.
KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/RMYYek
ANNE BABA KİTABIM – Çocuk Büyütürken 100 Soru ve 100 Cevap
⚡ Kitabım konusunda sizlerin gözlemleri ve yorumlarınızı paylaşmanızdan memnuniyet duyarım, İzlediğiniz için teşekkür ederim,
Sağlık ve sevgiyle
Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI, Neuro Trainer
Klinik Psikoloji PhD, Aile Danışmanı & Eğitim Koçu

Brain Center of İstanbul Ataşehir,
KİŞİSEL GELİŞİM MERKEZİ İstanbul – Türkiye
http://www.braincenter.com.tr
Tel: 0 216 6887778

Önerdiğim Videolarım: DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR? ► https://goo.gl/ZLzdxL ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ NELERDİR? ► https://goo.gl/d2ABCE WEB SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ ►

web 1: http://www.borakucukyazici.com
web 2: http://www.cocukvegenc.com
web 3: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 4: http://www.facebook.com/borakucukyazici

Her birisi 125 nanometre büyüklüğündeki Corona virüs, 27 Aralık 2019 tarihinden beri 12,7 km çapındaki gezegenimizi etkisine aldı, nasıl ironik değil mi? Lorenz’in Kaos teorilerinden olan Kelebek Etkisi’nin ne anlama geldiğini hep birlikte yaşayarak deneyimliyoruz. Ülkemize uzaklığı yaklaşık 7.000 km olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wǔhàn şehrindeki tespit edilen Corona Virüs, haftalar içinde pandemik soruna dönüştü. Fransa Sağlık Direktörü Jérôme Salomon’un belirttiği gibi: Virüs dolaşmıyor, dolaşan insanlar!

Sadece ülkemizde olanları değil, Wǔhàn’da olanları takip ettik, şimdi pandeminin Avrupa kıtasını nasıl ele geçirdiğini takip ediyoruz. Tüm bu bilinmezlikler içinde ilkel beynimiz çıldırmak üzere. Ne yapacağını, hangi yanıtı oluşturması gerektiğini bilmiyor!
Olağanüstü Durum – Corona Virüs Pandemisi
Bizlere iletilen mesajlar evde durmamız, hiç dışarı çıkmamamız, okula ve işe gidilmemesi yönünde. Seyahat etme, dışarı çıkma, eve kapan, bekle! İyi de tüm bunlar nasıl olacak? Bu yapmamız gereken sağlık tedbirlerine toplum olarak ne kadar hazırız? Ekonomik sonuçlarını biliyor muyuz? Tamam bir gün gelecek, bu karantina tedbirleri rahatlayacak, pandemi sona erecek, peki sonrasında bizi nasıl bir dünya bekliyor? Bilinmezlik durumu devam ettiği sürece, duygu ve düşüncelerimizin kontrolünde direksiyona ilkel beynimiz geçme eğiliminde olacaktır.
Unutmayalım ki, ilkel duygularımız, rasyonel gerçeklerin önüne geçme eğilimindedir.
Grup davranışını takip edersek, iyi ve güvende hissederiz. Sadece 1 ekmek ve 1 yoğurt almak için girdiğimiz markette, 10 kişinin rafları boşalttığını görecek olsak, bu durum ilkel beynimizdeki şu mesajı verir: sana kalmayacak, hemen harekete geç! Asch Deneyi göstermektedir ki, sosyal uyum baskısı, özgür irade ve bilinçli farkındalık ile karar vermemizi yarı yarıya belirlemektedir. Gestalt yaklaşımına göre, karar alma beyin bölgemiz kalan eksik parçaları tamamlayarak, bütüne odaklanmamızı sağlıyor. Market yağmalanıyor, ürün kalmayacak, yenisi gelmezse, aç kalırsam? En iyisi ben de alayım şu makarnaları! Bir anda kendimizi anlamlandırmadığımız şekilde market arabasını doldururken bulabiliriz.
Panik Kimseye Yarar Sağlamaz!

Şu an öncelikle sakin kalmalıyız! Önce durmalı, düşünmeli ve organize olmalıyız. Sonra bir daha düşünmeli ve diğerlerine sormalıyız, böylece fikir ve duygu alışverişinde bulunmalıyız. İşte tam da bu çözüm noktasında devreye davranış ve söylemleri ile halkın örnek alacağı seçilmiş kişiler girmelidir. Market alışverişinin nasıl bir intizam içinde yapılacağını, el yıkamanın önemi ve nasıl yıkanacağını, yani hangi duygulanım ile nasıl davranacağımıza örnek olacak rol modellere ihtiyacımız var.
Çözüm Önerim: Bilinmezleri Bilinir Kılmak
Bilmediğimiz şeyden kaçınıp, karar mekanizmalarını ilkel beynimize bırakırız. Öyle ya, kollektif bilinç dışı aktarımlarla binlerce yıllık hatıraya sahip ve bizi yaşamda tutuyor. İşte şu an Corona virüs pandemisi için toplumsal önlemler hakkındaki bilinmezleri bilinir kılmalıyız. Farklı toplumsal kesimlerinin ortak kabul ettiği sanat, edebiyat ve spor dünyasından seçilecek kişiler, Türkiye YouTube dünyasındaki fenomenler ile bilgilendirici videolar yapmalıdır. Sağlık tehditleri kendi yaşamlarını riske soktuğu için orta ve üstü yaş grubundakiler alınması gereken önlemlerin zaten farkında. İşte bu noktada bulaşıcılığı engellemek, önlemek adına gençlerin farkındalığını artırmak çok değerli.
Türkiye Youtube sadece ilk 10 fenomenin kanalları aylık 1,2 Milyar kez izlenmektedir. (Kasım 2019 Youtube VidIQ verisi). Toplum 5.0’ın ne olduğunu anlayacağımız, sağlık dolu günler diliyorum.
Dr. Bora Küçükyazıcı
Aile Danışmanı & Eğitim Koçu

(Toplamda 5 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ