NEFES TERAPİ ile DİYAFRAM NEFESİ ve STRESTEN KURTULMAK

Nefes Terapisi ile gelişen diyafram nefesi stresten kurtulmak ve stresi yönetme kişisel gelişim için #Biofeedback egzersizleri etkisini sizler için anlattım.

Değerli dostlarım, Nefes Egzersizi ve Terapisi ile sağlıklı yaşam konusunda önerilerimi ve mutlu yaşam ipuçlarını sizlerle birlikte canlı yayında paylaştım, fayda sağlaması dileğimle.

KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/RMYYek

ANNE BABA KİTABIM – Çocuk Büyütürken 100 Soru ve 100 Cevap
⚡ Kitabım konusunda sizlerin gözlemleri ve yorumlarınızı paylaşmanızdan memnuniyet duyarım, İzlediğiniz için teşekkür ederim,

Sağlık ve sevgiyle

Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI, Neuro Trainer
Klinik Psikoloji PhD, Aile Danışmanı & Eğitim Koçu

Brain Center of İstanbul Ataşehir,
KİŞİSEL GELİŞİM MERKEZİ
İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778

Önerdiğim Videolarım:
DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR? ► https://goo.gl/ZLzdxL

ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ NELERDİR? ► https://goo.gl/d2ABCE

WEB SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ ► http://www.braincenter.com.tr

web 1: http://www.borakucukyazici.com
web 2: http://www.cocukvegenc.com
web 3: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 4: http://www.facebook.com/borakucukyazici

Gıdasızlığa ya da susuzluğa günlerce dayanabilen vücudumuz nefes almadan 3 dakika dayanabilir. Sağlıklı nefes almak vücudumuzda sağlıklı bir akış yaratır.
Kaygı ve endişe durumunda nefes alıp verişimiz farklılaşır. Zihnimiz nefes alıp verişimizi etkiler. Aslında aşırı endişenin sağlığımızı etkilemesi nefesimizi etkilemesiyle başlar. Öte yandan benzer şekilde nefes alıp verişimizin zihnimizi etkilemesi de mümkündür. Kalabalık bir otobüste giderken, sınav sırasında, uzun bir toplantıda, çok heyecanlı olduğunuzda nefes alıp verişinizi dinlemeye ve nefesinize odaklanmaya çalışın. Sadece birkaç saniye bunu yapın… İşte bir çeşit meditasyon yaptınız. Ve artık zihniniz birkaç saniye öncesi kadar kaygılı değil.

Eğer kaygı sırasında bozulan nefes alış verişimizi düzeltebilir ve doğru nefes almayı rutin bir alışkanlık haline getirebilirsek yani nefes ve kaygıyı yer değiştirebilirsek, o zaman heyecanımız hevese, tereddütlerimiz kontrole ve zorluklarımız başarıya dönüşecektir.

Brain Center of İstanbul’a başvurduğunuzda, öncelikle durum analiziniz tespit edilir. Nefesinizi, diyafram kasınızı ve diğer solunum kaslarınızı hangi verimde kullandığınız bilimsel olarak ölçümlenir. Bu ölçüm için siz rahat bir ortamda, bir koltuğa oturduğunuzda, solunum kaslarınızın hareketlerini analiz edecek olan Diyafram Nöro Analiz bantı göğüs kafesinize takılır. Siz rahat bir şekilde seçtiğiniz bir kitabı okurken, ilk 10 dakika boyunca sistem nefes düzeninizi kayıt altına alır ve karşınızdaki bir ekranda simultane olarak, yani eş-zamanlı şekilde soluk alıp verme düzey ve şeklinizi Diyafram Nöro Analiz sisteminin yansıtıldığı ekranda görürsünüz.

Daha sonra alınan analiz şu şekildedir:
Eğer sizde kurucusu ya da yöneticisi olduğunuz şirketin çalışanları ile yukarıdaki konu başlıklarında sizlerle temas etmemizi isterseniz, bizimle iletişime geçiniz. Şirket çalışanlarınızın daha mutlu bireyler olmaları konusunda size yol göstermekten memnuniyet duyarız.

Örnek analizde solunum dakika nefes oranlarınız ölçümlenir ve size özel solunum egzersiz planınız seçilir. Ardından haftada 4-5 kez uygulanacak solunum egzersizleri ile, diyafram nöro analiz bantı ile egzersizler düzenlenir. Her egzersiz sonunda hangi düzeyde gelişim sağlandığı objektif verilerle ortaya konulur.

14. solunum egzersizi sonunda ilk başta uygulanan ölçüm tekrarlanarak, elde edilen gelişim düzeyi objektif şekilde ortay konulur.

Diyafram Nöro Analiz bantı ile uygulanan egzersizlerde, kişinin beyni nasıl nefes almanın daha doğru ve verimli bir durum olduğunu kademe kademe öğrenmekte ve öğrenilip tekrarlanan egzersizlerle bu bilgi kalıcı hale dönüşmektedir.

Özgüven düzeyinde artış:
Bu egzersizler, kontrolü ve odaklanmayı sağladığımızda yaptığımız işte gelişme gösterdiğimizi kanıtlayan egzersizlerdir. Bu nedenle özgüven ve başarı keyfi sağlayarak daha zorlu süreçler için gerek duyduğumuz motivasyonu sağlar.

Yaşam kalitesinde gelişme:
Solunum egzersizleri sayesinde endişe nedeniyle unuttuğumuz nefes alıp vermeyi öğreniriz. Vücudumuza ihtiyaç duyduğu oksijen girer, hücrelerin kendisini yenileme süreci kolaylaşır. Düzenli seanslar sonunda genel sağlık ve kas kuvveti açısından da gelişme gösterdiğinizi fark edersiniz.

Endişe düzeyinde azalma:
Nefes alıp verişin düzelmesiyle zihnin ürettiği endişenin azalabildiği bilinmekte ve insanlık tarihi kadar uzun bir zamandır çeşitli uygulamalar ile nefes odaklanma sağlanarak kaygı yatıştırılmaktadır. SNT egzersizleri ile bir süre sonra günlük yaşamda kaygı azalmakta, bunun bir sonucu olarak uyku düzeni gelişmektedir.

Odaklanma ve Konsantrasyon becerisinde artış:
Bu programla uygulanan solunum egzersizleri de tıpkı Neurofeedback egzersizleri gibi beyni, odaklanma konusunda daha becerikli kılar ve odaklanmayı öğretir. Sınav başarısı ve iş yerinde verimlilik artmaktadır.

(Toplamda 1 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ