Oyun Bilgisayar Cep Telefonu Sosyal Medya İnternet Bağımlısı Çocuk Genç, Anne Baba Vlog Video

Oyun Bilgisayar Cep Telefonu Bağımlısı Çocuk Genç, Anne Baba Vlog Video,kişisel gelişim videosu,motivasyon ve dikkat eksikliği konusunda anne ve babaları, öğrencileri bilgilendirmeye yönelik vlog video fayda sağlaması dileğimle,

Bilgisayar bağımlılığı günümüzde ebeveynler tarafından oldukça şikayet edilen bir konudur. Çocuklar ve gençler, her geçen gün ekran karşısında daha fazla zaman geçiriyorlar. Bu durum bilgisayar bağımlılığı olayını tetiklemektedir. Bir çok öğrencide bilgisayar oynama isteği, bilgisayar bağımlılığına dönüşmüş durumdadır. Anne-babaların çocukta bilgisayar bağımlılığı konusunda daha deneyimli ve gözlemci olmaları gerekmektedir.

Odasında masum bir şekilde ekran başında oturan çocuğunuz, sadece keyifli ve güvenli bir şekilde vakit mi geçiriyor, yoksa vazgeçemediği şekilde çeşitli oyun ve web sitelerine bağımlı durumunda mı? Bu konuda sizlere yol göstermesi adına, soru ve cevaplarla bilgisayar bağımlılığını inceleyeceğiz.

Bilgisayar Bağımlılığı – Anne ve Baba Yapması Gerekenler & İpuçları:

Bilgisayar bağımlılığı nasıl bir durumdur?
Bilgisayar bağımlılığı, alkol bağımlılığına benzer: kişi alkol almayı bıraktığında, zihinsel sorunlar ve fiziksel sıkıntılar yaşar. Masum bir şekilde ekran başında vakit geçirmek ile bilgisayar bağımlılığı arasındaki geçiş bulanıktır ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ancak anne-babanın çok dikkatli bir şekilde takip etmesi gereken bazı durumlar vardır.

Bilgisayar bağımlılığı belirtileri nelerdir?
Eğer içine kapanık, sessiz yapıdaki çocuğunuz, akşam yemeğinde huzursuz ve yerinde duramıyorsa, lokmaları hızla yutuyorsa ve hızla odasına ekran karşısına gitmesi gerektiğini söylüyorsa/veya yemeğini bile bilgisayar karşısında yemeyi tercih ediyorsa,

bilgisayar bağımlılığıSizi uyarması gereken ikinci önemli belirti ise, geceleri bilgisayar oyunu oynamaya başlamasıdır. Eğer çocuğunuz son dönemlerde pek sık dışarı çıkmıyor, arkadaşları ile vakit geçirmiyor, hava uygun ve güzel olsa da odasında olmayı tercih ediyorsa, gece vakti 2-3 gibi onu odasında kontrol etmelisiniz. Muhtemelen o saatte çocuğunuzu ekran karşısında bir oyuna dalıp gitmiş bulacaksınız. Ona ekranı kapatmasını ve yatmasını ve uykuya dalmasını hatırlatmalısınız. Sabaha karşı 04:30’da odasına tekrar giderek kontrol ettiğinizde, halen ekran karşısında ve oyun oynarken bulursanız, ciddi bir sorun ile karşı karşıya olduğunuzu hatırlatmak isterim.

Uzun süreli ve geceye yayılan bilgisayar oyunları, bağımlılığın işareti olarak dikkat edilmesi gerekenlerdir.

Diğer belirtiler nelerdir?
Bilgisayar bağımlılığı belirtileri, çocukta sevdiği birçok şeyde ilgi kaybı ile birlikte gözlenir. Çocuk en sevdiği spor takımına bile ilgisini kaybetmeye başlamış olabilir. Arkadaşlarıyla daha seyrek görüşmeye başlaması ve onlarla fazla vakit geçirmeyi istememesi, anne-baba için dikkatle takip etmeleri gereken bir belirtidir. Bilgisayar bağımlılığına sürüklenen çocuğun arkadaş sayısı azalmaya başlarken, çocuk bundan hiçbir şekilde rahatsızlık duymamaktadır. Bağımlılığı ilerleyen çocuk, kişisel hijyeni ve dış görünüşüyle olan ilgisini kaybetmeye başlar. Eskiden çok şık ve özenli kıyafetler seçen çocuk, artık tamamen farklı bir durumdadır. Kıyafetlerini değiştirmezler, banyo yapmayı istemezler.
Bilgisayar bağımlılığının bir sonraki aşamasında ise okul sınav performansı dramatik şekilde düşmeye başlar. Derslere ve okula ilgi azalmıştır. İşte bu noktada çocuğun ciddi bağımlılık düzeyinde bir sorunu olduğunu anne-baba görmeli ve uzman desteğine başvurmalıdır.

Bilgisayar oyun dünyasında bir idol, bir kahraman olan oyuncu, gerçek dünyada kendisini değersiz hissederek, depresyona girme eğilimi artacaktır. Buna bağlı olarak, gerçek dünyadan kaçmayı tercih edecek ve sanal gerçekliği tercih edecektir. Bilgisayar bağımlısı olan çocuk ya da genç, kurduğu sanal ortamda kendisine dokunulmasını istemeyecek ve kendisini bu şeklide mutlu hissettiğini belirtecektir.

Sonuç olarak:

Çocuğunuz son dönemlerde bilgisayar ekranı başında fazla zaman geçirmeye başladığı hissediyorsanız, geceleri odasında onu kontrol edin. Uyku ve beslenme düzeninin bozulduğunu gözlemliyorsanız, okuldaki akademik gelişimini sorgulayın.

ETİKETLER: oyun bağımlısı çocuk,bilgisayar bağımlısı çocuk,oyun bağımlısı,oyun,bilgisayar,cep telefonu,sosyal medya,internet,çocuk,genç,anne,baba,vlog,video,bilgisayar bağımlılığı,oyun bağımlılığı,oyun bilgisayarı,internet bağımlılığı,bağımlı,sosyal medya bağımlılığı,internet bağımlısı genç,bağımlılık,bilgisayar bağımlısı,psikoloji,ders çalışma,kişisel gelişim,mutlaka izle,uzman,okul,terapi,psikolog,bilişsel davranışçı terapi,ilginç bilgiler,dikkat eksikliği,motivasyon

(Toplamda 7 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ