Öğrenci Dikkat Eksikliği Dağınıklığı Odaklanma Sorunu Nedir Test Belirti Tedavi

Öğrencide dikkat eksikliği dağınıklığı,odaklanma sorunu nedir,test nasıl,belirtiler, tedavi videosu Dr. Bora Küçükyazıcı.

Değerli dostlarım, öğencilerde gözlenen dikkat sorunları hakkında sizlerle bilgiler paylaştım, fayda sağlaması dileğimle,

KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/RMYYek

ANNE BABA KİTABIM – Çocuk Büyütürken 100 Soru ve 100 Cevap

⚡ Kitabım konusunda sizlerin gözlemleri ve yorumlarınızı paylaşmanızdan memnuniyet duyarım,

İzlediğiniz için teşekkür ederim,

Sağlık ve sevgiyle
Psikolog Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI

Önerdiğim Videolarım:
DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/ZLzdxL

ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/d2ABCE

WEB SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ
► http://www.braincenter.com.tr

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye

Tel: 0 216 6887778

web 1: http://www.braincenter.com.tr
web 2: http://www.borakucukyazici.com
web 3: http://www.cocukvegenc.com
web 4: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 5: http://www.facebook.com/borakucukyazici

Dikkat Eksikliği Nedenleri Belirtileri Tedavisi hakkında günümüzde bir çok çocukta görülen dikkat eksikliği hakkında ne kadar şey biliyoruz?

Dikkat Eksikliği Nedenleri Belirtileri Tedavisi: Acaba bir çeşit yaramazlık mıdır?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileri ile karakterize olan gelişimsel bir bozukluktur. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar, yerinde durmakta zorlanan, sıkça hayallere dalan, düşünmeden hareket etme eğiliminde olan ve genellikle unutkan olarak nitelendirilen çocuklardır. Fakat bu özellikler, zaman zaman dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olmayan çocuklarda da görülebilir. Örneğin bir çocuk herhangi bir aktiviteyi uzun süre sürdürmekte zorlanabilir veya yüksek enerjiye sahip olduğundan dolayı hareketliliği fazla olabilir.

Peki anne babalar çocuklarında Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun olup olmadığının ayrımını nasıl yapabilirler?
Öncelikle anne babalar unutmamalıdır ki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı, çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal muayenesi ile konulur. Bu nedenle anne babalar ve öğretmenler, çocuğun özgüven gelişimini zedeleyecek ‘dikkatsiz’, ‘hiperaktif’ gibi etiketlemeleri yapmaktan kaçınmalıdırlar. Anne-baba ve öğretmen işbirliği, öğrenciyle ilgili durum analizi ve tanı konulmasında belirleyici olan belirtiler açısından çok önemlidir. Anne ve baba, öğretmenden alınan geri bildirim ve formları çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoruna ileterek, öğrencinin akademik sınıf ortamındaki tutum ve davranışları hakkında objektif geri bildirimi iletmeleri faydalıdır.

Dikkat Eksikliği Nedenleri Belirtileri Tedavisi: Duygusal mı Kalıtsal Mı?
Çocuk ve ergenlerin yaşadıkları duygusal sorunlar, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu benzeri şu belirtilere neden olabilir: aşırı hareketlilik, dikkatsizlik, uyumsuzluk. Yani başka bir deyişle çocuk ve ergenlerde görülen anksiyete-kaygı bozuklukları, çocuğun bilişsel süreçlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle var olan belirtilerin nörogelişimsel bir bozukluktan mı kaynaklandığı yoksa var olan anksiyete-kaygı bozukluğunun bir sonucu olarak mı ortaya çıktığının ayrımını yapabilmek, doğru tanının konulmasında ve tedavi programının oluşturulmasında belirleyici ilk adımdır.

Cevap, Beyin Dalgalarınızda Gizli !

Dikkat Eksikliği tanısı konulmasında, Amerika FDA kuruluşunun (U.S. Food And Drug Administration) 2013 yılında, beyin dalgalarının görüntülenmesi yöntemini, tanıya yardımcı bir yöntem olarak onaylamasıyla, çocuk ve ergenlerde görülen dikkat sorunlarının anksiyete kaynaklı mı olduğunun yoksa beyindeki yürütücü fonksiyonlardaki bozulmadan mı kaynaklandığının ayrımını yapabilmek bilimsel gelişmelerle mümkün hale gelmiştir. Özellikle 6-17 yaş çocuk ve ergenlerde 15 dakikalık Neuro-biofeedback görüntülemesi ile dikkatin yürütücü fonksiyonlarının yer aldığı beyin bölgelerindeki nöronların yani beyin hücrelerinin nasıl çalıştığını görüntülmektedir.

(Toplamda 16 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ