ERGEN ÇOCUK DİSİPLİN, ANNE BABA EN İLGİNÇ PSİKOLOJİ BİLGİLER

Ergen çocuk disiplin nasıl sağlanır,anne baba için en ilginç psikoloji bilgileri ve çocuk gelişimi ipuçlarını sizler için anlattım.

Ergenlik dönemi hakkında sizlerin görüş ve yorumlarınızı paylaşmanızdan memnuniyet duyarım.

KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/RMYYek

ANNE BABA KİTABIM Tüm D&R ve diğer seçkin kitapçılarda:
ÇOCUK BÜYÜTÜRKEN EN SIK SORULAN 100 SORU 100 CEVAP

Önerdiğim Videolarım:
DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/ZLzdxL

ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/d2ABCE

WEB SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ
► http://www.braincenter.com.tr

Keyifli seyirler,

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778

web 1: http://www.braincenter.com.tr
web 2: http://www.borakucukyazici.com
web 3: http://www.cocukvegenc.com
web 4: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 5: http://www.facebook.com/borakucukyazici

Çocukta disiplin
Çocuk psikolojisine göre bir davranışı ya da kuralı çocuğunuza benimsetmek ve yaşam boyu uygulamasını sağlamak için; öncelikle ona doğru bir model olmalısınız. Akşam yemeğinde ıspanağı yemeyen babayı gören çocuğunuzun yemek seçmesi beklenen bir sonuçtur. Bu durumda ona yemek kuralları ve beslenme ile ilgili gerekli disiplini yerleştiremezsiniz. Çocuk psikolojisine göre kurallar, çocuğunuzun yaşına uygun bir şekilde ve anlayabileceği bir dilde anlatılmalı, neden bu kuralların koyulduğu, bu kurallara uyduğunda neler kazanacağı ve uymadığında neler kaybedebileceği ile ilgili anne – baba tarafından açıklanmalıdır. Bu açıklamalar için ; tüm aile üyelerinin bulunabileceği bir toplantı saati ve evde bir köşe belirleyin. (mutfak masası, Ali’nin odası vb.) Toplantı esnasında yiyecek ve içecek ikramının yapılması çocuğunuzu mutlu edecek ve bu olayın ciddiyetini algılamasını kolaylaştıracaktır.

Çocukta disiplin nasıl sağlanır?
Beklenen davranış gerçekleşmediğinde yani koymuş olduğunuz kurallar uygulanmadığında öncelikle sakin olun ( sinirlenmeyin, bağırmayın, eleştirmeyin ) ve kararlı ifadenizi devam ettirin. Başlangıçta söylemiş olduğunuz sonuçları uygulayın. Eğer çocuğunuz beklenilen davranışı gösterdiyse, öncelikle bundan çok mutlu olduğunuzu ifade etmeniz “manevi ödüllendirme” açısından önemlidir.

Örneğin:

– Bu davranışın beni çok mutlu etti.
– Yemeğini bitirdiğin için çok mutlu oldum.
– Misafirliğe gittiğimizde arkadaşlarınla hiç kavga etmedin, onlarla çok güzel oyun oynadın ben de anneleriyle sohbet ettim, bunu yapabileceğine inanıyordum, aferin.

Çocuk Psikolojisi ve Ceza

Çocukta disiplin oluşturulmaya çalışılırken uygulanan ceza davranışları çok önemlidir. Cezanın çocuk psikolojisine ve onunla kurduğunuz ilişkiye zarar vermeyecek nitelikte olması gereklidir. Ceza da amaç, çocuğunuzun farkındalığını arttırmak ve ona iç görü kazandırmaktır. Verilen ceza çok uzun süreli olmamalı ve yapılan davranıştan hemen sonra uygulanmalıdır.

Kendi sınırlarını belirleyebilen ve kendi ihtiyaçları için yapılması gereken davranışları kazanabilen bir çocuk ileride kendine güvenen, sosyal ilişkileri kuvvetli bir birey olacaktır. Bu nedenle okul öncesi dönemlerde bu davranışın kazandırılması çocuk psikolojisi ve gelişimi açısından çok önemlidir.

ETİKETLER: ergen,çocuk,disiplin,anne,baba,en,en ilginç,en ilginç bilgi,en ilginç bilgiler,psikoloji,ilginç psikoloji,ergen çocuk bilgiler,anne baba bilgiler,en ilginç psikoloji,en ilginç anne,en ilginç baba,ergen çocuk,ergen çocuk disiplin,anne baba çocuk,anne baba psikoloji,çocuk disiplin,anne baba disiplin,anne baba en,en ilginç çocuk,çocukta disiplin nasıl,ergen disiplini,psikoloji video,bora küçükyazıcı,ilginç video,insan,toplum,çocuk disiplini,annelik,psikoloji, psikolojik numaralar, insanlık, toplum, davranış, demir atma etkisi, güzellik korkusu, insan davranışı, nasıl etkileyici olunur, insanlar hakkında bilgiler, insan doğası, insan bedenine ait bilgiler, şaşırtıcı bilgiler, muhteşem bilgiler, hiç bilmediğiniz bilgiler, beyin gücü, vücut dili, bilimsel gerçekler, sıra dışı şeyler, hafıza gelişimi, pratik bilgiler, zihin gücü, insan olmak, düşük hafıza, hızlı öğrenme,babalar, babalar komik, skeç, türkiye, tr, yeni, video, trend, komik videolar, skeçler,ergenler, youtube yorumları, youtube içerikleri, ergen, ergenlik, sorun, problem, genç, gençlik, çocuk, liste videosu, hayat okulu, ilginç tespitler, komedi, mizah, gülmece, komik video, skeç komedi, sketch comedy,ergen, yeni yetme, kız arkadaş, erkek arkadaş, aşk, ilişkiler, kadın erkek ilişkileri, sevgili, platonik aşk, liste videosu, hayat okulu, ilginç tespitler, komedi, mizah, gülmece, komik video, skeç komedi, sketch comedy

(Toplamda 9 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ