DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR,BELİRTİ,TEDAVİ-DR. BORA KÜÇÜKYAZICI

Dikkat Eksikliği nedir,neden olur,dikkat eksikliği nedenleri,belirtileri Dikkat eksikliği tedavisi Dr. Bora Küçükyazıcı anlatıyor.

Canlı video sohbette sizlerle birlikte Dikkat eksiliğinin nedenlerini, belirtileri, tedavi seçeneklerini paylaştık.

Aile iletişiminize ve çocuğunuzu doğru anlamaya fayda sağlamasını dilerim.

KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/RMYYek

ANNE BABA KİTABIM – Çocuk Büyütürken 100 Soru ve 100 Cevap

⚡ Kitabım konusunda sizlerin gözlemleri ve yorumlarınızı paylaşmanızdan memnuniyet duyarım,

İzlediğiniz için teşekkür ederim,

Sağlık ve sevgiyle
Psikolog Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI

Önerdiğim Videolarım:
DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/ZLzdxL

ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/d2ABCE

WEB SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ
► http://www.braincenter.com.tr

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye

Tel: 0 216 6887778

web 1: http://www.braincenter.com.tr
web 2: http://www.borakucukyazici.com
web 3: http://www.cocukvegenc.com
web 4: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 5: http://www.facebook.com/borakucukyazici

Konsantrasyon Gelişimi: NEUROFEEDBACK EGZERSİZİ
Neurofeedback (dikkat eksikliği geliştirici egzersizler) , biofeedback ya da nöro egzersiz olarak adlandırılır. Neurofeedback, stres, uyku bozuklukları, öğrenme güçlükleri, konsantrasyon gelişimi gibi değişmiş olan beyin dalga amplitüdleri ile ilgili durumlarda da kullanılan yöntemdir.

Beyin dokusunda, farklı aktivite bölgelerine göre yerleşmiş bulunan yaklaşık bir trilyon hücre vardır. Bu hücreler, çok hızlıdan çok yavaşa doğru 4 farklı beyin dalgası oluştururlar. Son araştırmalara göre, konsantrasyon ve odaklanma sorunu olan kişilerin beyin dalga aktivitelerinde, odaklanma, düşüncenin düzenlenmesi ve hissetmeyi sağlayan alanlarda aktivite azalması gözlenmektedir.

Araştırmalar göstermektedir ki, beyin dalgaları ile doğru antreman çalışmaları yaparak, odaklanma verimi ve düzenlenmesi mümkündür. Neurofeedback egzersizi, konsantrasyonu artıran bir öğrenme sürecidir. Neurofeedback egzersizi ile beynin konsantrasyon kontrolü, duygu ve davranış alanlarını güçlendirecek beyin bölgelerine egzersiz uygulanmaktadır. Böylece, beyninizin günlük işleyişini arttıracak şekilde, beyin ritminizi kontrol etmeyi öğrenmeniz sağlanır. Neurofeedback egzersizi, piyanonun akort edilmesi ya da otomobil motorunun ayarlanması ile daha doğru ve verimli çalışmasına benzetilebilir.
Neurofeedback egzersizleri ile beyin fonksiyonlarını yöneten bölgelerde 2 mekanizma ile gelişim sağlamaktadır:

Nöroplastisite
Myelin kılıf gelişimi
Araştırmalar göstermektedir ki, neurofeedback konsantrasyon geliştiren egzersizleri uygulanan beyin bölgelerinde yeni nöronal ağlar gelişmektedir ve beyin neyi daha iyi ve nasıl yapacağını öğrenecek şekilde gelişmektedir. Nöral ağlarda myelin kılıf gelişimi, daha hızlı bilgi iletimini sağlamaktadır.

Günlük yaşam fonksiyonlarında denge sağlamak adına, duygu, düşünce ve davranışları düzenlemek
Spor aktivitelerinde daha iyi zamanlama ayarı ve dikkat becerisini arttırmak
Neurofeedback egzersizleri, zihinsel performans artışında etkin şekilde fayda sağlamaktadır.

Konsantrasyon becerisini yöneten beyin dalgaları izlenerek, odaklanma ve sürdürme becerisine yönelik geliştirici egzersizler uygulanır. Belirli egzersizler ile uygulanan bilgisayar destekli konsantrasyon egzersiz programı neurofeedback, öğrencinin odaklanma merkezinden aldığı sinyallere karşı, kendi konsantrasyon sistemini tekrar düzenlemesi temeline dayanmaktadır. Özellikle, konsantarsyon güçlüğü yaşayan öğrencilerde neurofeedback egzersizleri tercih edilmektedir.

Amerikan Pediatri Derneği – Odaklanma ve Konsantrasyon Gelişiminde Neurofeedback
APA – Amerikan Pediatri Akademisi, 2012 yılında güncellediği kılavuzda, dikkat gelişimi ve odaklanma artışı için “Level 1 – Best Support” yani “ İlk Sırada Tercih Edilecek” adımlar içinde NeuroBiofeedback çalışmalarını bildirmektedir.

ETİKETLER: dikkat,eksikliği,nedir,belirti,tedavi,dr,bora küçükyazıcı,dikkat eksikliği,dikkat eksikliği nedir,dikkat eksikliği belirti,dikkat eksikliği tedavi,dikkat eksikliği doktor,dikkat eksikliği video,dikkat dağınıklığı nedir,dikkatim neden dağılıyor,dikkat eksikliği hiperaktivite,dikkat eksikliği bozukluğu,dikkatim neden dağınık,çocuğumun dikkati dağınık,ders çalışırken odaklanmak,çocuğum derse odaklanmıyor,konsantrasyon,odaklanma,odaklanma sorunu yaşayan,

(Toplamda 6 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ