DERS ODAKLANMA BAŞARI ÖNEMLİ SIRRI – DİKKAT EKSİKLİĞİ,DİKKAT DAĞINIKLIĞI NEDİR

Ders odaklanma başarı önemli sırrı,dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklığı nedir, konularını sizler için canlı video yayında anlattım değerli dostlar.

⚡ Öğrencilerde ders çalışma,odaklanma,dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik konusunda sizlerin gözlemleri ve yorumlarınızı paylaşmanızdan memnuniyet duyarım.

Mutlu yaşam için sizlerin önerilerini yorumlarda paylaşmanızı rica ederim,

Sağlık ve sevgiyle
Psikolog Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI

KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/RMYYek

MUTLAKA İZLEYECEĞİNİZ DİĞER VİDEOLARIM:

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/ZLzdxL

ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/d2ABCE

WEB SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ
► http://www.braincenter.com.tr

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB) olan çocukların özel yeteneklerinin ortaya çıkması ile daha mutlu ve başarılı olmaları nasıl sağlanır?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite İpuçları
Her çocuğun belli alanlara yatkınlıkları vardır. Dikkat Eksikliği (DEHB) olan bir çocuğun da gizli kalmış özel yetenekleri olabilir. Bu özel yeteneklerinin ortaya çıkması konusunda, aşağıda anlatacağımız program ve adımlar size ve çocuğunuza yol gösterecektir. “DEHB’li çocuk ile Sağlıklı İletişim” isimli 5 adımdan oluşan program, DEHB’li çocuklardaki özel yeteneklerin ortaya çıkartılmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzla kurduğunuz sağlıklı ve sevgi dolu iletişim, programın verimini arttıracaktır. Öncelikle çocuğunuzun ruhunu ve özünü yakalamanız çok önemlidir. İşlerin doğru ve yolunda olması konusundaki endişelerinizden kurtulun. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuğunuzu izleyin, dinleyin, onunla iletişime geçin. Onunla birlikte takılın. Çocuğunuzun kim olduğunu anlayın, onu tanıyın. Çocuğunuzu tanırken, onu etiketlemeyin: akıllı ya da aptal, çalışkan ya da tembel, atletik ya da değil, dost canlısı ya da çekingen, sokulgan ya da sıkılgan, DEHB ya da XYZ olarak çocuğunuzu etiketlemeden, onun kim olduğunu tanımaya çalışın.

Şimdi, 5 adımdan oluşan ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocukların sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkartmaları konusunda onlara yardımcı olacak “Sağlıklı İletişim” ipuçlarına göz atalım;

1- ÇOCUĞUNUZLA ARANIZDA BİR BAĞ OLUŞTURUN

Birçok çocuk, ailelerinden kopuk büyür. Onların çeşitli maddi avantajları olabilir; fakat çocuk için sahip olunması gereken en değerli avantajlar şudur: sevdiği kişilere, yerlere ve aktivitelere karşı hissedilen duygusal bağ. Bu duygusal bağı oluşmuş ve gelişmiş olan çocuk, kendisinden daha büyük bir dünyaya ait olduğunu hisseder. Bu his, kendisinin sevgiyle sarıldığını bilmesini sağlar. Aileye ve çevreye karşı duyulan bu bağlılık hissi, çocuğun kendisini daha güçlü hissetmesini sağlayacaktır.

Duygusal bağlılık; umutsuzluğun aşısıdır, pozitif büyümeye yardımcı olur. Elbette ki, çocuk gelişimi açısından sevgi, anahtar görevindedir ve bağlılık hissinin oluşmasında önemli bir rolü vardır.

Çocuğunuzla aranızda kurmanız konusunda dikkatinizi çektiğim bağ, elektronik bir bağ değil, yani cep telefonu, anlık mesajlaşma ya da internetten bahsetmiyorum. Teknoloji karşıtı değilim, ne var ki bazı davranış modellerimizi gözden geçirmeliyiz. Yüz yüze iletişimde olduğumuz, karşılıklı konuştuğumuz, birbirimizi dinleyip, anladığımız ve birbirimizi daha yakından tanıdığımız iletişimle güçlenecek olan bağdan bahsediyorum. Aileye duyulan bağlılık, tüm duyguların merkezindedir. Aile bağlılığından, çatışmasız ortam anlaşılmamalıdır. Bağlılığın karşıtı çatışma değil, ilgisizliktir. Aile bağlarının güçlenmesi için birlikte zaman geçirmeli, sohbet etmeli, karşılıklı iletişimde bulunulmalı, hatta kimi zaman tartışılmalıdır. Asla boş vermişlik göstermeyin, markete birlikte gidin, alışverişi birlikte yapın, arabayı tamire birlikte götürün, akşam yemeğini birlikte hazırlayın, boş vaktinizde birlikte spor yapın, yürüyüşe birlikte çıkın.

DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİ İPUÇLARI

Bağlılık duygusunun güzel yönü, tüm aile yapıları için uygun olmasıdır. Göstereceğiniz en değerli çaba, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuğunuzun ailenize bağlılık duygusunu arttırmanız için yapacaklarınızdır.

2- BİRLİKTE OYUN OYNAYIN

Aile içinde güçlenen bağlar sizi “Sağlıklı İletişimde” 2. adıma getirir: Birlikte oyun oynamak!

(Toplamda 6 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ