CEP TELEFON BAĞIMLISI,BİLGİSAYAR OYUN BAĞIMLISI VİDEO BAĞIMLILIK,ÇOCUK ERGENLERDE ANNE BABA ÖNERİ

Çocuk ve ergen anne baba:cep telefon bağımlı,bilgisayar bağımlı,oyun bağımlı, video bağımlılık olan çocuk ve ergen için öneri,çözüm adımları.

Değerli anne ve babalar,
Çocuk ve ergenlerde gözlenen teknoloji bağımlılığı konusunda nedenleri, çözümleri konusunda sizlerle yaptığımız canlı yayını paylaşıyorum.

Fayda sağlaması dileğimizle,

ÜCRETSİZ ABONE OLMAK İÇİN ► https://goo.gl/RMYYek

⚡ Öğrencilerde bilgisayar bağımlılığı konusunda sizlerin gözlemleri ve yorumlarınızı paylaşmanızdan memnuniyet duyarım,

İzlediğiniz için teşekkür ederim,
Sağlık ve sevgiyle
Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI – Neuro Trainer
Eğitim Koçu & Aile Danışmanı

Önerdiğim Videolarım:
DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/ZLzdxL

ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?
► https://goo.gl/d2ABCE

WEB SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ
► http://www.braincenter.com.tr

bilgisayar, bilgisayar bağımlısı,bilgisayar bağımlılığı, öğrenci, bilgisayar öğrenci,öğrencilik,anne baba, anne babalık,anne baba görev,anne sözler,bağırmayan anne olmak,bebek anne baba,anne baba çocuk,anne baba sözleri,bilgisayar aktivitesi,bilgisayar oyunları,bilgisayar kavramları,bilgisayar oyunu,en iyi bilgisayar,öğrenci evi,öğrenci öğretmen,öğretmen,öğrenci caps,özel öğrenci,öğrenci işleri,bilgisayar bağımlılığı,bilgisayar bağımlıları,çocuklarda bilgisayar bağımlılığı

İnternet bağımlılığı tanı anketine (IADQ) göre, aşağıda yer alan belirtilerden 5 tanesinin varlığına göre “internet-bilgisayar bağımlısı” tanısı konulmaktadır.

Bilgisayar bağımlılığı (internet bağımlılığı) konusunda kendinizi sorgulamak adına, aşağıdaki sorulara vereceğiniz yanıtların bu konuda size yol gösterici olacaktır:

1- Aklınızı halen internet ile meşgul hissediyor musunuz? (bir önceki çevirim içi olduğunuz anı veya bir sonraki çevirim içi olacağınız anı düşünüyor musunuz?)
2- Günlük internet bağlanma süreniz, çevirim içi olma ihtiyacınızla birlikte artış gösteriyor mu?
3- Günlük internet kullanımınızı kontrol altına alabilmek adına, geçmişte başarısızlıkla sonuçlanan denemeleriniz oldu mu?
4- Aileniz ve sevdiklerinizle paylaştığınız zaman dilimi yerine, ekran başında internet bağlantısında olmayı tercih ediyor musunuz?
5- İnternet bağlantı sürenizi azalttığınız günlerde kendinizi huzursuz, huysuz, depresif veya sinirli hissediyor musunuz?
6- Gün içinde planladığınızdan daha uzun süre mi çevrim içi oluyorsunuz?
7- İnternet ve bilgisayar tutkunuz sebebiyle, her hangi bir anlamlı ilişkinizde, eğitim-öğrenim durumunuzda ya da kariyerinizde sorun yaşadınız mı?
8- İnternet ve bilgisayar kullanma süreniz hakkında, ailenize, arkadaşlarınıza ya da başkalarına yalan söylediniz mi?
9- İnterneti ve bilgisayarı kullanım amacınız, yaşamsal sorunlardan uzaklaşmak veya disforik duygu durumunuzu hafifletmek için mi kullanıyorsunuz? (örneğin çaresizlik, suçluluk, anksiyete-kaygı, depresyon duyguları)
10- Ekran karşısında bilgisayarda geçirdiğiniz süre sebebiyle, sosyal yaşamınızdaki arkadaşlarınızla planlarınızı erteliyor musunuz?
Çocuğunuzda internet ve bilgisayar bağımlılığı olduğunu düşündürecek belirtiler şunlardır:

Yukarıdaki belirtilerin sizi yansıttığını düşünüyorsanız, internet-bilgisayar bağımlılığı konusunda bir uzmandan danışmanlık desteği almanızı öneririz. Özellikle ergenlik dönemindeki 13-18 yaş aralığındaki gençlerde oldukça sık gözlenen internet-bilgisayar bağımlılığı, gençlerin sosyal arkadaş çevreleri ile sorun yaşamasına sebep olmaktadır.

(Toplamda 16 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ