DİKKAT EKSİKLİĞİ, DİKKAT DAĞINIKLIĞI,DERS ODAKLANMA SORUNU

Dikkat eksikliği nedir,dikkat dağınıklığı nedir,derse odaklanma ve konsantrasyon sorunu neden olur,öğrenci nasıl dikkatini toplar? Tüm bunları sizlerle canlı yayında konuştuk.

Çocuğunuzda ders çalıştığı sırada dikkat yönetimi hakkında sıkıntı ve sorunlar yaşıyorsanız, yorumlar bölümünde sorunuzu ekleyebilirsiniz.

Keyifli seyirler,

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778

web 1: http://www.braincenter.com.tr
web 2: http://www.borakucukyazici.com
web 3: http://www.cocukvegenc.com
web 4: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 5: http://www.facebook.com/borakucukyazici

Dikkat Eksikliği Nedenleri Belirtileri Tedavisi hakkında günümüzde bir çok çocukta görülen dikkat eksikliği hakkında ne kadar şey biliyoruz?

Dikkat Eksikliği Nedenleri Belirtileri Tedavisi: Acaba bir çeşit yaramazlık mıdır?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileri ile karakterize olan gelişimsel bir bozukluktur. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar, yerinde durmakta zorlanan, sıkça hayallere dalan, düşünmeden hareket etme eğiliminde olan ve genellikle unutkan olarak nitelendirilen çocuklardır. Fakat bu özellikler, zaman zaman dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olmayan çocuklarda da görülebilir. Örneğin bir çocuk herhangi bir aktiviteyi uzun süre sürdürmekte zorlanabilir veya yüksek enerjiye sahip olduğundan dolayı hareketliliği fazla olabilir.

Peki anne babalar çocuklarında Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun olup olmadığının ayrımını nasıl yapabilirler?
Öncelikle anne babalar unutmamalıdır ki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı, çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal muayenesi ile konulur. Bu nedenle anne babalar ve öğretmenler, çocuğun özgüven gelişimini zedeleyecek ‘dikkatsiz’, ‘hiperaktif’ gibi etiketlemeleri yapmaktan kaçınmalıdırlar. Anne-baba ve öğretmen işbirliği, öğrenciyle ilgili durum analizi ve tanı konulmasında belirleyici olan belirtiler açısından çok önemlidir. Anne ve baba, öğretmenden alınan geri bildirim ve formları çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoruna ileterek, öğrencinin akademik sınıf ortamındaki tutum ve davranışları hakkında objektif geri bildirimi iletmeleri faydalıdır.

Cevap, Beyin Dalgalarınızda Gizli !

Dikkat Eksikliği tanısı konulmasında, Amerika FDA kuruluşunun (U.S. Food And Drug Administration) 2013 yılında, beyin dalgalarının görüntülenmesi yöntemini, tanıya yardımcı bir yöntem olarak onaylamasıyla, çocuk ve ergenlerde görülen dikkat sorunlarının anksiyete kaynaklı mı olduğunun yoksa beyindeki yürütücü fonksiyonlardaki bozulmadan mı kaynaklandığının ayrımını yapabilmek bilimsel gelişmelerle mümkün hale gelmiştir. Özellikle 6-17 yaş çocuk ve ergenlerde 15 dakikalık Neuro-biofeedback görüntülemesi ile dikkatin yürütücü fonksiyonlarının yer aldığı beyin bölgelerindeki nöronların yani beyin hücrelerinin nasıl çalıştığını görüntülmektedir.

dikkat,eksikliği,dağınıklığı,ders,odaklanma,sorunu,konsantrasyon,öğrenci,anne,baba,video,ders çalışma,dikkat eksikliği,dikkat dağınıklığı,dikkat eksikliği nedir,dikkat dağınıklığı nedir,dikkat eksikliği nasıl,dikkat dağınıklığı nasıl,dikkati geliştirme teknik,dikkati artırma,dikkat testi,dikkat dağınıklığını bitir,rehberlik videoları,konsantre olmak,ders çalışma,dikkat dağınıklığı tedavisi,dikkat eksikliği tedavisi,dikkat eksikliği için,dikkat dağınıklığı için

(Toplamda 7 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ