Obama Twitter’da beni neden takip ediyor?

Videoda bahsettiğim yazının linki: http://www.hakanmenguc.org/siyasi-hipnoz/

Seminerlere gittiğimde mutlaka birileri yanıma gelip; Obama sizi gerçekten Twitter’dan takip ediyor mu? diye soruyorlar.

Yazıda Obama’nın hipnozun babası olarak görülen Milton Erickson’ın tekniklerini kullandığını anlatıyorum. Bu tekniklerden birini örnek vereyim: Obama’nın başkan seçilmeden önce Denver’da halka açık bir konuşmasında şu ifadeler yer alıyor;

Bugün buradasınız. Ben de buradayım.

Değişim istiyorsunuz, ben de değişim istiyorum. Bu yüzden sizin başkanınız olacağım.

Bu konuşma pek çok insana mantıksız gibi gelse de, hipnozdan anlayan biri için gayet açık bir metindir. Çünkü burada Dr. Milton Erickson’ın keşfettiği 4 doğrulanabilir bilgi 1 olmasını istediğiniz bilgi kuralı uygulanmıştır.

Bu kuralın mantığı, beynimiz normal olarak savunma amaçlı karşımızdaki insandan gelen her bilgiyi sorgular. Fakat beyin enerji tasarrufu yapmak ve kendisini yormamak için bir süre sonra bir karar verir. Ya güvenecek ya da güvenmeyecek. Dr. Milton Erickson beynimizin ortalama 4 bilgiden sonra bir karara vardığını söyler. Eğer 4 bilgi doğru ise beynimiz beşinciyi otomatik olarak doğru kabul eder. Örneğin Obama’nın konuşmasındaki 1) Bugün buradasınız. 2) Ben de buradayım. 3) Değişim istiyorsunuz, 4) ben de değişim istiyorum.

Bilinç, Obama’nın dediklerini değerlendiriyor ve diyor ki “bu bilgi kaynağı doğru bilgi veren, güvenilir bir kaynak, ondan gelen bilgileri ince eleyip sık dokumama gerek yok”.

Ve beşinci de Obama olmasını istediği bilgiyi veriyor. 5) Bu yüzden sizin başkanınız olacağım.

Halbuki , bu son cümleyi tek başına duysanız muhtemelen “bir saniye, gelecek seçimlerde başkanımız olmak için yeterli özelliklere sahip misin, bu ülkeyi iyi yönetmek için gereken bilgi, deneyim ve donanım sen de var mı” gibi sorular sorabiliriz. Ancak burada hedeflenen şey, dinleyenlerin sorgulamadan düşünceyi kabul etmesini sağlamak, ve mantıken aslında birbirini takip etmeyen yerlerdeki boşlukları, dinleyenlere doldurtmak.

Kanalımıza her hafta 2 yeni video eklenecektir, abone olmayı unutmayın: https://www.youtube.com/user/hakanmenguc?sub_confirmation=1

► Ben kimim?

Merhaba ben Hakan Mengüç; uzun yıllardır ilişkiler, beden dili ve özgüven üzerine koçluk çalışmaları yapıyor, seminerler veriyorum. Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gördükten sonra Güney Afrika’da Hayvan Davranışları ve Rehabilitasyonu üzerine eğitim aldım. Dünyanın en saygın konuşma platformu kabul edilen TedX’e konuşmacı olarak davet edilip konuşma yaptım. Profesyonel olarak ney ve piyano çalıyorum. 2 yıl Bursa BB konservatuarında okudum. Tahran’da ‘Mevlana Terapi’ eğitimi aldım. Erciyes Üniversitesi ve Bozok Üniversitesi beni 2016 yılında ”Yılın En İyi Konuşmacısı”, ”Yılın En İyi Yazarı” ödülüne layık gördü. Hala öğrenmeye ve öğrendiklerimi paylaşmaya devam ediyorum. Teşekkürler.

Seminer daveti veya koçluk isteği için bana hakanmenguc@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

► Sosyal medya hesaplarım ↓

Web sitem ► http://www.hakanmenguc.org
Facebook ► http://www.facebook.com/hakanmenguc
Twitter ► http://www.twitter.com/hakanmenguc
Instagram ► http://www.instagram.com/hakanmenguc
Snapchat ► https://www.snapchat.com/add/hakanmenguc
Blog ► http://www.hakanmenguc.com
Linkedin ► https://goo.gl/5DhN3S

► Hakan Mengüç Store Açıldı!

Yoğun istek üzerine bazı ürünlerimiz satışa çıktı. 2017 itibariyle her ay yeni bir ürün eklenecektir. İndirimli fiyatlardan faydalanmak için hemen ziyaret edebilirsiniz ► http://store.hakanmenguc.org

Videolarımızdan hemen haberdar olmak için abone olmayı unutmayın: https://www.youtube.com/user/hakanmenguc?sub_confirmation=1

(Toplamda 18 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ