KARNE ZAMANI ÖĞRENCİYE NASIL DAVRANMAK UYGUNDUR?

Uzun bir öğretim yılı daha sona ermek üzere ve çocuklarımızın akademik ve sosyal gelişimleri öğretmenleri tarafından “Karne” adı verilen notların hesaplanma sistemlerinin ve değerlendirmelerin yazılı olduğu skor tabloları ile anne ve babalara ulaştırılıyor.

Karne, aslında öğrencinin okuldaki akademik-sosyal gelişim durumunu anne ve baba bilsin diye hazırlanıyor, öyle ya zaten tüm derslere katılmış, sınavlara girip çıkmış öğrencinin kendisi durumunu zaten biliyordur. Peki, anne ve baba olarak bizler, çocuğumuzun karnesini elimize aldığımızda tüm sene boyunca gösterilen emek ve çabadan habersiz olarak bir durum raporu mu inceliyoruz? Bu sorunun yanıtı çok net olarak “Hayır!” olmalıdır, zira karne dediğimiz raporlama sistemi ve özeti, 1 öğretim dönemi hakkında bilgi sunmaktadır.

Karnedeki not durumları, o yıl izlenen süreci yansıtmaktadır. Karne notları çok düşük ya da çok yüksek olsa da, aslında şu amaca hizmet etmelidir: Önümüzdeki öğretim yılı için bugünden başlayarak, neyi daha iyi yapabilir öğrenci, nasıl ve ne zaman?? Durum tespitinin eksiksiz yapılması, gelecek yıl izlenecek olan öğretim sürecinin daha verimli geçirilmesi için önemli bir ipucudur.

Öğrencinin yüksek özgüvende olabilmesi, birey olarak kendi görüş ve düşüncelerini ifade edebilmesi için çok önemli ve gereklidir. Bu konuda özellikle karneler alındığında, evladımıza yaklaşımımız belirli bir strateji çerçevesinde olmalıdır. Kontrolsüz duygu yönetimi, arzu edilmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu konuda daha düşünceli ve hassas olmasını öneririm tüm anne ve babalara.

Özellikle karne notlarında gelişme sağlanmasının faydalı olacağı dersleri düzgün bir sıra ile tespit edip, bu konularda yaz döneminde nasıl bir ek çalışma yapılacağı belirlenebilir. Her koşulda evlatlarımızı sınırsızca ve kocaman kucaklamayı ihmal etmeden, lakin yol gösterici ve çözüm için destek olan anne ve baba tavrı çok değerlidir. Karne notlarında beklenen şekilde yüksek başarı sağlayan öğrencinin tebrik edilmesi ve sorumluluklarını başarıyla yerine getirdiği için aferin ile takdir edilmesi, çocuğun en büyük destekçisi olacaktır.

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778

web 1: http://www.braincenter.com.tr
web 2: http://www.borakucukyazici.com
web 3: http://www.cocukvegenc.com
web 4: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 5: http://www.facebook.com/borakucukyazici

(Toplamda 17 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ