ERGENLİK DÖNEMİ – MUTLAKA İZLEYİN-ERGENLİK NEDİR,ERGENLİK BELİRTİLERİ,ERGENLİK YAŞI,ERGENLE İLETİŞİM

Ergenlik,ergenlik dönemi,ergenlik belirtileri,ergenlik yaşı,kızlarda ergenlik,erkeklerde ergenlik,ergenle iletişim,ergenleri anlamak,ergen sorunları hakkında merak edilenleri CANLI YAYINDA anlattım.

Ergenlik dönemi nedir? Ergenlik belirtileri nelerdir?
ANNE ve BABALAR DİKKAT! Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla nasıl iletişim kuracağınız hakkında bilgileri sizinle paylaştım,

ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/RMYYek

Sağlık ve sevgiyle
Psikolog Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI

Önerdiğim Diğer Videolarım:
DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR? ► https://goo.gl/ZLzdxL
ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ ► https://goo.gl/d2ABCE

Ergenlik… Kültürlerarası çalışmalar ergenliğin birkaç günden (Tayland, Meksika) birkaç yıla dek sürebildiğini göstermektedir. Ergen gelişiminin çok boyutlu olması başlangıç ve bitişiyle ilgili kesin bir sınır koyulmasını zorlaştırmaktadır. Yaş olarak bu süre genelde 12-21 yaş arası kabul edilmektedir. Ergenlik psikolojisinde bu dönemden ‘yeniden doğuş’ ‘insan yavrusunun, toplumun bir bireyi olacak şekilde uygarlaşma dönemi’, ‘ikinci doğum’, ‘fırtına ve stres dönemi’, ‘çelişkiler dönemi’, ‘yeniden yapılanma’ olarak bahsedildiği görülmektedir. Bu dönem bireyin kim olduğu, yaşamda nasıl bir yol izleyeceği konusunda yanıtlar aradığı zaman dilimidir. Kimliğin (kişisel kimlik, grup kimliği, ulusal kimlik, cinsel kimlik, kültürel kimlik, mesleki kimlik…) şekillendiği bu dönemde ergen gerçekten de bir karmaşayla yüz yüze kalır” diyor.

Ergenlik Sürecinde Üç Dönem Var
Ergenlik dönemini kabaca üç kısma ayırabildiklerini söyleyen Uzm.Dr. Gökçe Küçükyazıcı şu bilgileri verdi: “Birinci dönemde beden hızla gelişir ve bu değişimin kontrol dışı olması ergene kontrol kaybı ve ruhsal dengesinin kaybolabileceği düşüncesini uyandırır. Dürtüler artmıştır. Bu dönemde ergenler sıklıkla kaygılıdırlar. Uyku ve beslenmeleri düzensizdir. Dağınıklık, açık saçık konuşmalargörülebilir. Puberteden yaklaşık 2 sene sonra başlayan ikinci dönemde ergende soyut düşünce gelişir. Tümden gelimli kavramları tanımlayarak düşünmesi bu dönemin karakteristik özellikleridir. Genç olayları anlatabilmek için tüm olası ilişkileri ve hipotezleri göz önüne almaya çalışır. Bu dönemde dil kullanımı karmaşık, mantık kuralları içinde ve dilbilgisi doğrudur. Soyut düşünme ergenin felsefe, din, ahlak ve siyaset konularına ilgisi ile de kendini gösterebilir. Kimlik arayışı ve özdeşim kurabileceği bir model arar. Artık ebeveynin değer yargıları onlar için anlam taşımaktan çıkar, genç dış dünyaya yönelir. Anne babanın etkisinden kurtulmaya çalışır. Ebeveynlerinin değer yargılarını düşüncelerini eleştirmeye başlar. Genç kimliğini ortaya koyma çabası içindedir, çabuk sinirlenir.

Ergenliğin orta döneminde artık bedensel büyümede hız azalmış, kişi kendindeki değişimlere ayak uydurmaya başlamıştır. Ergen bir yandan aileden bağımsız olmak için çabalarken diğer yandan kendi güçsüzlükleriyle de yüz yüze gelir. Bu gerginlikle aile içi çatışmalar daha da şiddetlenebilir.”
Alay edilmemeli, ailenin bu dönemde bu farklı davranışları nedeniyle gençlerle alay etmemesi önemlidir. Bütün bu yaşadıkları genci ciddi anlamda zorlar. Bu durum gencin kendisini tutarsız biri olarak görmesine sebep olabilir ve gerçekte nasıl biri olduğu düşünceleriyle uğraşıp durur. Bocalama içindeki gençlerin başta gelen yakınmaları arasında, her ilişkide bir başkası olmak ve hangi ilişkide gerçekten kendisi olduğunu bilememek gelir. Ergenliğin son döneminde soyut düşünme iyice yerleşir. Artık bunlarla baş edebilecek olgunluğa ulaşmıştır. Bağımsızlık duygusu gelişir. Kendi kararlarını vermeyle ilişkili çelişkiler azalır. Daha gerçekçi çözümler üretilmeye başlanır.

Ergenlerin kimlik bocalamasına neden olan durumlar nelerdir?
1. TOPLUMSAL NEDENLER: Eğer aile veya yaşanılan toplumun yaşam tarzında belirgin bir değişiklik olmuşsa yani kültürel bir kopuş söz konusuysa bu şartlar altındaki gençlerde kimlik bocalaması daha yoğun yaşanabilmektedir.

2. BİREYSEL NEDENLER: Çocukluk dönemlerinden gelen suçluluk,

ergen,ergenlik,ergenlik dönemi,ergenliğe giriş,ergenlik özellikleri,ergenlik nedir,erkek ergen,erken ergenlik,ergenlik sivilceleri,ergenlik belirtileri,kızlarda ergenlik,ergenlik nasıl,ergenlik yaşı,ergenlik çağı,ergenlik ne demek,ergen psikolojisi,ergenlik psikolojisi,ergenlik ne zaman biter,ergenlik sözleri,ergenlik dönemi nedir

(Toplamda 52 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ