Dikkat Eksikliği Nedir? Neden Olur? Tedavi Nasıldır? – Dr. Bora Küçükyazıcı

Neurofeedback 1970’li yıllardan beri çocuklarda ADHD (dikkat eksikliği ve hiperaktivite) tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.
ADHD olan kişilerde beynin odaklanma ve dikkati sağlayan beta dalgalarında yetersizlik olduğu düşünülmektedir. Düşük frekanslı teta dalgalarında ise abartılı bir artış vardır. Bu nedenle çocuklarda dikkat eksikliği ve odaklanma sorunları yanı sıra gündüz düşleri ve hafif sersemlik de görülmektedir.

Neurofeedback beyin dalgalarını artıran ve/veya azaltan eğlenceli uygulama ve egzersizlerle zihne bir anlamda “odaklanma” çalışması yaptırmaktadır. Odaklanmayı öğrenen nöronlar sadece bu egzersizler sırasında değil, günlük yaşamda da aynı odaklanmayı sürdürmektedir.

Uluslararası Neurofeedback ve Araştırmaları Derneği direktörü Cynthia Kerson, dünyada 7.500 doktorun, 100.000’den fazla danışanı ile Neurofeedback yöntemini çalıştığını bildirmektedir. Kerson, “Neurofeedback güçlü ve etkili bir tedavidir, bir doktor ile birlikte çalışmak, gelişmelerin ölçümlenmesi ve programların hazırlanması açısından önem taşımaktadır” demektedir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite alanında tüm dünyada yapılan çok sayıda çalışma ile Neurofeedback çalışması Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü tarafından desteklenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisinin yıllık toplantısında yayınlanmıştır. Sonuçlara göre ebeveyn ve öğretmenler çocukların davranışlarında “olumlu” değişimler gözlediklerini bildirmiştir.

Columbia Psikoanalitik Eğitim ve Araştırma merkezinden psikiyatrist Norman Doidge Neurofeedback için “beynin güçlü bir stabilizatörü” deyimini kullanmıştır.

Neurofeedback terapisini özel kılan durum, tıpkı kas çalıştırır gibi zihni çalıştırması ve ADHD’de ilaç kullanımına duyulan ihtiyacı azaltmasıdır.

Kimi doktorlar Neurofeedback için “ilaçsız bir alternatif” yorumunu yaparken, kimi yorumlar ise “ilaçla kombine edilebilecek ve etkinliği artırabilecek bir uygulamadır” yönündedir.

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı
Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778
web 1: http://www.braincenter.com.tr
web 2: http://www.borakucukyazici.com
web 3: http://www.cocukvegenc.com
web 4: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 5: http://www.facebook.com/borakucukyazici

(Toplamda 10 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ