DİKKAT EKSİKLİĞİ 5 ÇÖZÜM #MUTLAKA İZLEYİN, DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR,DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

Dikkat eksikliği,dikkat eksikliği belirtileri ve dikkat eksikliği nedenlerini anlattım,dikkat eksikliği tedavisi adımları ve dikkat eksikliği gelişiminde 5 çözüm adımını sizler için anlattım.

Dikkat Eksikliği 5 Çözüm adımında şunları anlatıyorum:
– Dikkat Eksikliği Nedenleri
– Dikkat Eksikliği Belirtileri
– Dikkat Eksikliği Tedavisi
– Dikkat Eksikliğinde Anne ve Babaya Düşen Görevler
– Dikkat Eksikliği Testleri ve Ölçümler

İzlediğiniz için teşekkür ederim,
Dikkat Eksikliği hakkında sizlerin gözlemleri ve düşüncelerini yorumlar bölümünde ekleyebilirsiniz,

Sağlık ve sevgiyle
Psikolog Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI

KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/RMYYek

Önerdiğim Videolarım:
DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR? ► https://goo.gl/ZLzdxL
ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ ► https://goo.gl/d2ABCE

WEB SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ ► http://www.braincenter.com.tr

Dikkat Eksikliği – Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu, bireyin akademik başarısı, aile hayatı, sosyal ilişkileri ve benlik saygısı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan ve oldukça sık görülen biyolojik temeli bir bozukluktur.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuk ve ergenlerde görülme sıklığı %5-10 , erişkinlikte %4 civarındadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun en sık gözlenen temel belirtileri şunlardır:
Hareketlilik
Dikkat eksikliği
Dürtüsellik
dikkat eksikliğiBozulukta her üç belirti birada görülebileceği gibi, dikkat eksikliği – dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) özellikle dikkatsizliğin ön planda olduğu ve hiperaktivite ve dürtüselliğin ön planda olduğu alt tipler şeklinde kendisini gösterebilir.

Bir kişide Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ( DEHB ) varlığından söz edebilmek için, bu belirtilerin 7 yaştan önce başlamış olması, birden fazla ortamda görülüyor olması, sürekli olması ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutta olması gerekir.

Dikkat eksikliği ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değildir. Bu çocuklarda sorun, dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşı gerektiren ders çalışma, problem çözme veya çocuk için çok da eğlenceli olmayan bir görev esnasında odaklanamama durumudur. Dikkat eksikliği – dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durmaktadırlar.

Bu öğrencilerin dikkatleri, dış uyaranlarca kolayca çelinebilir. Diğer öğrencilerin fark etmedikleri ayrıntıları fark edebilirler. Sınıftaki bir ses, camdan izlediği bir görüntü, bu öğrencileri dersten kopartıp götürür. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilerin öğretmenleri sıklıkla öğrencinin derste dalgın olduğunu, kendisini dinlemiyormuş göründüğü veya kalemi silgisi veya etrafıyla ilgilendiğinden şikayetçidirler.

Dikkat eksikliği – dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğuna sahip öğrenciler, sınav sırasında dikkatsizce hatalar yapma ve soruları okumadan işaretleme eğilimindedirler.
HAREKETLİLİK
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip hiperaktif çocuklarda görülen ve sorun olarak kabul edilen hareketlilik ise genellikle amaca yönelik olmamasıyla normal bir hareketlilikten ayırt edilebilir. Şiddetine göre, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuk oturduğu yerde kıpır kıpır olabilir veya motor takılmış gibi veya düz duvara tırmanırcasına hareketli olabilir.

DÜRTÜSELLİK
Dürtüsellik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda sıklıkla: sırasını bekleyememe, konuşurken söz kesme, düşünmeden hareket etme şeklinde gösterir. DEHB olan çocuklar sıklıkla oyun ve okul kurallarına uymakta güçlük çekerler.

Bu davranışları plansız ve istemeden gerçekleştiği için sıklıkla arkasından pişmanlık ve üzüntü duygusu baş gösterir. Yapılan araştırmalar bu çocuklarda sıklıkla şu sorunların birlikte gözlendiğini ortaya koymaktadır: Karşı Gelme Bozukluğu, Özel Öğrenme Sorunları, Davranım Bozuklukları, Depresyon ve Kaygı Bozuklukları.

dikkat eksikliği,dikkat eksikliği nedir, dikkat eksikliği oyunları,dikkat eksikliği ilaçları,dikkat eksikliği ritalin,dikkat eksikliği test,dikkat testi,dikkat ölçümü, dikkat eksikliği hiperaktivite,dikkat eksikliği belirtileri,dikkat eksikliği nedenleri,dikkat eksikliği tedavisi,dikkat dağınıklığı,dikkat dağınıklığı nedir,dikkat eksikliği nasıl giderilir, dikkat eksikliği animasyon,dikkat eksikliği

(Toplamda 42 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ