Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki

Para kazanmak aslında bir bilim. Oyle bir bilim ki okullarda ve üniversitelerde öğretilmiyor. Okullarda öğretilen ve insanlara aşılanan şey iyi bir kariyer yapmanın yolları sadece. Bu yüzden çoğu aileler evlatlarına benzer şeyler öğreterek onları aynı yola yönlendiriyorlar. Eğer anne babanız gelirlerini kendisi kazanmışsa ve o en zengin %1’lik kesimden değilse, size bir nevi fakir olmanın yollarını öğretmiş olacaklar. Sizin kötülüğünüzü istediklerinden değil tabi ki. Böyle yapmalarının sebebi kendilerinin de bu konuda bilgisiz ve tecrubesiz olmaları ve ilgili konuda hic kitap okumayarak hep aynı şekilde düşünmeye devam etmeleri.
Benim de benzer bir hikayem var. Benim ailem de, o %1’lik kesimden değiller. Onlar beni kendileri de fark etmeden aslında fakirligetesvik etmisler . Bana her zaman üniversiteyi kazanıp bir meslek sahibi olmamı, ardından da iyi maaşlı, sigortalı bir iş bulmamı söylüyorlardı. Hatta yaşadığım ülkede kendi işimi kurmama rağmen, bana hala : ‘Ah be çoçuğum keşke sen de maasli bir işe girseydin.. Ne kadar iyi olurdu. İş arıyor musun bari evladım’ diye soruyorlar.
Sırf bu yüzden ben hiç bir hevesim ve isteğim olmadan hukuk bölümünü kazanip okudum ve boylece tam da onların istediği şekilde hayata başlamis oldum. Ama Zengin Baba, Yoksul Baba tarzi kitaplar okudukça, bu kitapların sadece birinden bile, 4 yıllık lisans eğitimimde ogrenemeyecegim kadar çok şey öğrendiğimi fark etmeye başladim. Okudukcabu kitapların yazarları benim için zengin baba olmaya başladılar ve ben üniversite ilk sınıfin sonundan itibaren kendi işimi yapmaya başladım.
Eğer siz de benim gibi, bu bahsettigim en zengin %1’lik kesime mensup ailelerde doğmadıysanız, o zaman Robert Kiyosakinin bu kitabını okumanızi siddetle tavsiye ederim.

Bir çoğumuz iyi bir maaşın bütün maddi sorunlarıı çözeceğini düşünüyoruz. Fakat, daha çok para, sorunları çözmüyor. Aslında asil sorunlarımızı çözen sey daha çok para kazanmanın yollarını bilmekten geciyor.

Bir çoğumuz iyi bir maaşın bütün maddi sorunlarıı çözeceğini düşünüyoruz. Fakat, daha çok para, sorunları çözmüyor. Aslında asil sorunlarımızı çözen sey daha çok para kazanmanın yollarını bilmekten geciyor.
Şöyle ki, bir çoğumuzun asıl sorunu ömür boyu sadece para için çalışmak, çektiğimiz zahmet ve verdiğimiz zamanin karşılığında sadece maaş almak. Aslına bakarsak, bir çoğumuz “ilk önce para için çalışmalıyız ki, para biriktirelim”. Bu bir gerçek. Fakat gercekten zengin olmak isteniyorsa öyle hareket edilmeliki, kisi para için değil, parası onun için çalışsın ve katlanarak büyüsün.
Bunun için de biz bu iki finansal terimi öğrenip, cok iyi kavramaliyiz:
1)Aktifler
2) Pasifler

Aktifler kisacasi, cebinize para koyar. Pasifler ise cebinizden para çıkartır. Her şey hem aktif hem pasif olabilir.

Bu videoda Robert Kiyosakinin Zengin Baba Yoksul Baba kitabından bahs ediyorum. Kitap kişisel gelişim kitapları arasında en önemli kitaplardan birisi olub daha çok para kazanma ve zengin olmanın sırrlarından bahs ediyor.

Facebook: Facebook.com/zihinx
Instagram: Instagram.com/zihinx

(Toplamda 9 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ