Solunum Nefes Terapisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Solunum ve Nefes Terapisi – SNT Nedir?

Nefes hayattır. Gıdasızlığa ya da susuzluğa günlerce dayanabilen vücudumuz nefes almadan 3 dakika dayanabilir. Sağlıklı nefes almak vücudumuzda sağlıklı bir akış yaratır.

Kaygı ve endişe durumunda nefes alıp verişimiz farklılaşır. Zihnimiz nefes alıp verişimizi etkiler. Aslında aşırı endişenin sağlığımızı etkilemesi nefesimizi etkilemesiyle başlar. Öte yandan benzer şekilde nefes alıp verişimizin zihnimizi etkilemesi de mümkündür. Kalabalık bir otobüste giderken, sınav sırasında, uzun bir toplantıda, çok heyecanlı olduğunuzda nefes alıp verişinizi dinlemeye ve nefesinize odaklanmaya çalışın. Sadece birkaç saniye bunu yapın… İşte bir çeşit meditasyon yaptınız. Ve artık zihniniz birkaç saniye öncesi kadar kaygılı değil.

Eğer kaygı sırasında bozulan nefes alış verişimizi düzeltebilir ve doğru nefes almayı rutin bir alışkanlık haline getirebilirsek yani nefes ve kaygıyı yer değiştirebilirsek, o zaman heyecanımız hevese, tereddütlerimiz kontrole ve zorluklarımız başarıya dönüşecektir.

SNT İle Neler Değişti?

Özgüven artışı:
Bu egzersizler, kontrolü ve odaklanmayı sağladığımızda yaptığımız işte gelişme gösterdiğimizi kanıtlayan egzersizlerdir. Bu nedenle özgüven ve başarı keyfi sağlayarak daha zorlu süreçler için gerek duyduğumuz motivasyonu sağlar.

Yaşam kalitesinde artış:
Solunum egzersizleri sayesinde endişe nedeniyle unuttuğumuz nefes alıp vermeyi öğreniriz. Vücudumuza ihtiyaç duyduğu oksijen girer, hücrelerin kendisini yenileme süreci kolaylaşır. Düzenli seanslar sonunda genel sağlık ve kas kuvveti açısından da gelişme gösterdiğinizi fark edersiniz.

Endişede azalma ve uyku düzenince gelişme:
Nefes alıp verişin düzelmesiyle zihnin ürettiği endişenin azalabildiği bilinmekte ve insanlık tarihi kadar uzun bir zamandır çeşitli uygulamalar ile nefes odaklanma sağlanarak kaygı yatıştırılmaktadır. SNT egzersizleri ile bir süre sonra günlük yaşamda kaygı azalmakta, bunun bir sonucu olarak uyku düzeni gelişmektedir.

Odaklanma ve dikkatte artış:
Bu programla uygulanan solunum egzersizleri de tıpkı Neurofeedback egzersizleri gibi beyni, odaklanma konusunda daha becerikli kılar ve odaklanmayı öğretir. Sınav başarısı ve iş yerinde verimlilik artmaktadır.

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778

web 1: http://www.braincenter.com.tr
web 2: http://www.borakucukyazici.com
web 3: http://www.cocukvegenc.com
web 4: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 5: http://www.facebook.com/borakucukyazici

(Toplamda 27 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ