SINAV KAYGISI NEDİR? NEDEN OLUR? NELER YAPILMALIDIR?

Brain Center of İstanbul’a başvuran bir çok sınav kaygısı yaşayan danışan öğrencimiz bulunmaktadır. Sınav kaygısı, öğrencinin sınavla ilişkili çoğu gerçekçi olmayan olumsuz beklentilerinin yarattığı yoğun sıkıntı hissidir. Sorumluluk sahibi olan, bir hedefi olan ve bunun gerçekleşmesi için çaba gösteren her öğrencinin, bilgisinin değerlendirildiği bu tip sınavlardan önce kısmen kaygı duyması doğal ve gereklidir.

Sınav stresi ve sınav kaygısı durumunda vücutta birtakım hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Bunun sonucu olarak kaygı ve stresin derecesine göre öğrencide sınavdan günler öncesinde bile kendisini göstermeye başlayan huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, uykusuzluk, karın ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, titreme, çarpıntı, terleme gibi belirtiler ortaya çıkar. Sınav yaklaştıkça, sınav stresi ve sınav kaygısı belirtileri daha çok artar ve sıkıntının şiddetine göre kimi zaman öğrencinin sınavı terk etmesine, hatta sınava giremeyecek duruma gelmesine neden olur. Sonuç olarak sınav stresi ve sınav kaygısı, tedavi edilmediği takdirde akademik olarak çok başarılı olabilecek bir öğrencinin başarısızlığına sebep olabilir.

Değerli anne-babalar, lütfen şunu çok çok iyi bilelim: kaygı düzeyini bazen evladımız doğru kontrol edemeyebilir, elinde olmadan strese kapılabilir, bu durum kendisinin baş edebileceğinden büyük bir sorun olabilir. Böyle durumlarda uzman desteği alınması çok büyük fayda sağlayacaktır. Bu konuda rahat olunuz, evladınızın sahip olduğu potansiyeli doğru kullanabilmesi çok önemli.

Öğrencinin, sizlerin ve hatta öğretmenlerin bu konuda dikkatli ve hassas olmaları çok çok değerlidir! Zira öğrencinin girdiği bir sınavda sahip olduğu potansiyelin hepsini başarıyla yansıtmasına çok büyük bir engel olan Sınav Stresi konusunda, uzman desteği alınmasına karar verilmeniz bilr, çözüm için çok değerli bir adımdır. Eğer evladınız girdiği sınavlarda kendisini rahatça gösteremiyorsa, bilmesine rağmen yanlışlar yapıyorsa, bizi arayın, evladınızın kaygı düzeyini, dikkat becerilerini birlikte değerlendirelim.

Brain Center of İstanbul’da öğrencilerin sahip oldukları potansiyeli daha rahat ve yüksek bir yüzde ile kullanabilmeleri konusunda danışanlarımıza destek sağlıyoruz.

Videolarımızı bilimsel gelişmeler konusunda ilgili tüm sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz, video beğenilerinizi ve yorumlarınızı tüm uzman ekibimizle yanıtlıyor olacağız, her türlü soruyu videonun altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.
Sizleri de Brain Center of İstanbul’a bekleriz, sahip olduğunuz potansiyeli birlikte keşfedelim, geliştirelim.

Dr. Bora Küçükyazıcı – Neuro Trainer
Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

Brain Center of İstanbul
Ataşehir, İstanbul – Türkiye
Tel: 0 216 6887778

web 1: http://www.braincenter.com.tr
web 2: http://www.borakucukyazici.com
web 3: http://www.cocukvegenc.com
web 4: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 5: http://www.facebook.com/borakucukyazici

(Toplamda 19 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ