SIKINTIN ÇOK, çünkü bu 3 şeyi yapmıyorsun | Üzüntüyü bırak, yaşamaya bak – Dale Carnegie | ZihinX

Endişe ve sıkıntılarınızı yok etmek, soğukkanlı olmak ve duygularınızı daha iyi yönetmek istiyorsanız Dale Carnegie-nin “Üzüntüyü bırak, yaşamaya bak” bu durumlarda bize ilaç gibi gele bilir. Kitabın resimli özet versiyonunu yapmakla sadece 8 dakika içerisinde kitaptan olan en önemli noktaları sizlere iletmeye çalıştım. Özellikle belirtmek isterim ki, bu kitap benim endişelerimin üstesinden gelmemde şimdiye kadar okuduğum ve incelediğim kitapların arasında en önemlilerinden birisi. Eğer siz de endişelerinizi, üzüntülerinizi ve genellikle sıkıntılarınızın sıfırlayıp daha rahat ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız bu videoyu dikkatle izleyin.

Kitapda olan en önemli 3 altın öneri şu:

1) Endişe duyduğunuz şeylerden dogabilecek en kötü sonuc, hiç de sizin düşündüğünüz kadar kötü değil ve hayatınızı mahvedecek derecede değil. Bu yüzden eğer endişelerimiz günlük hayatımızı zehir ediyorsa, kendimize şu soruyu sormalıyız:
– Korktuğum şey gerçekleşirse, EN KÖTÜ ne olabilir? Evet, En kötü!
Bu soruyu yanıtladığımızda kafamızda endişe duyduğumuz o şey için düşündüğümüz en kötü sonucun ne olduğunu açığa çıkarmış oluyor ve onu kabulleniyoruz. Kabullendiğimizde ise, en kötü senaryo gerçekleşse bile ölmeyeceğimizin ve hayatımıza kaldigimiz yerden devam edeceğimizin farkına varmış oluyoruz. Bu gerçekliği kabullendiğimizde de, artık endişe duyduğumuz şeye daha sakin kafayla yaklaşıyoruz.

2) Birine bir iyilik yaptığınız zaman karşılığında hiçbir zaman teşekkür beklemeyin. Bir iyilik yapmadan önce de bu iyiliği hiçbir karşılık beklemeden yaptığınızı düşünün.” Teşekkür etse de olur, etmese de olur. Aksi takdirde birine iyilik yaptığınız zaman o kişi sizin iyiliğinizi unuttuğunda gereksiz yere geceleri sinirden uyuyamayacaksınız.

3) Hiç kimseden nefret etmeyin, düşmanınızdan bile. Çünkü siz birine karşı nefret duyduğunuzda, aslında o kişiye en değerli şeylerinizi hediye etmiş oluyor ve onu mükafatlandırıyorsunuz. Uykusuz gecelerde uykunuzu, iştahsızlığınızda iştahınızı, onu düşünmekle enerji ve zamanınızı, tansiyonunuzu ve genel olarak sağlığınızı ve en önemlisi- mutluluğunuzu o kişiye hediye ediyorsunuz. Unutmayin nefretiniz düşmaniniza hiç zarar vermiyor, sadece Size zarar veriyor. O yüzden kendiniz için yapacağınız en büyük iyilik nefretinizi ve kininizi bastirmak ve bu duyguyu yok etmek.

facebook.com/zihinx
instagram.com/zihinx

(Toplamda 23 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ