Nesin Sen ? Görsel misin ? İşitsel misin ? Dokunsal mısın ? – NLP-Kişisel Gelişim

Dünyayı nasıl algılıyoruz ? Bir kişisel gelişim tekniği olan NLP’ye göre görsel misiniz ? İşitsel misin ? Dokunsal mısın ? Başkası dünyayı nasıl algılıyor ? Kendin ile olan iletişimini daha iyi hale getirmek ister misin ?

İnsanların nasıl düşündüğünü keşfederseniz onlarla iletişiminizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

Temsil Sistemleri insanların algılama ve düşünce biçimleridir ve herkeste baskınlığı farklıdır. Temel olarak görsel, işitsel ve dokunsal temsil sistemleri vardır. Yani biz bir olayı görsel, işitsel ve dokunsal olarak kodlarız ve ona göre de iletişim tarzlarımız olur.

Mesela görseller hızlı konuşurlar, kelimeleri yutarlar bir görseli anlamak için konuşma hızına ve temposuna bakın ve ikinci olarak da kullandığı kelimeleri inceleyin. Deyimleri ve mecazlara bakın. Diğer bir unsur ise göz hareketleridir göz hareketleri genelde yukarı doğrudur görsel temsil sistemini kullananların.

İşitsel sistemi baskın olarak kullananlar ise şiir gibi konuşur, tane tane ve ahenkli bir konuşma tarzları vardır. Kelimeleri işitsel odaklıdır. Kendi kendime dedim ki ifadesini çok kullanırlar, işte o kendi kendime dedim ki diyen tipler işitsellerdir.

Dokunsallar ise duygular ile hissederek dünyayı yorumlar. Dokunarak ve kavrayarak bir durumu anlarlar. Dokunsalları ikna etmek için mutlaka dokunmaları temas etmeleri gerekir.

► Abonemiz Olun : https://www.youtube.com/c/erdemtaskinsu/?sub_confirmation=1
► Facebook : https://www.facebook.com/erdemtaskinsu
► İnstagram :https://www.instagram.com/erdemtaskinsu/
► Takipte kalın : https://www.youtube.com/c/erdemtaskinsu

(Toplamda 59 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ