Hızlı ve yavaş düşünme (1. kısım)

Kafamızın içinde ayrı ayrı karakterlere sahip 2 farklı kişi var.
Onlardan biri hızlı düşünüyor ve genelde duygularla, sezgilerle hareket edip, iyice düşünüp analiz etmeden karar veriyor ve karar verirken pek de zahmete girmiyor. Bu kişiye 1.şahıs diyelim.
Diğeriyse yavaş düşünerek herşeyi ölçüp biçerek karar veriyor, karar verirken birçok şeyi dikkate alıyor ve meseleyi kapsamlı düşünebilmek için fikir ve enerji sarf ediyor. Buna ise 2.şahıs diyelim.
Yavaş düşünmek ekstra iş ve enerji gerektirdiğinden, beynimiz çoğu zaman 1. sistemin hızlı düşünüp karar vermesini tercih ediyor. Çünkü çoğumuzun bildiği gibi, tembellik genetik kodlarımıza işlenmiş. Eğer bir de aç, yorgun, uykulu veya baskı altındaysak, 1.şahıs bütün yönetimi ele geçirir ve 2.şahsın hareket etmesine bile izin vermez.
Bugün sizlerle Nobel İktisat ödülü almış Daniel Kahnemanın Hızlı ve Yavaş Düşünme isimli kitabının özetinin 1.kısmını paylaşacağım. Videonu sonuna kadar dikkatle takip etmenizi oneririm, çünkü
vereceğim bilgiler çok ama çok önemli.

Videoda öğreneceğiniz Onaylama etkisi ve Bağış etkisi etrafınızdakı olaylara bakarken ve arkadaşlarınızla tartıştığınız zaman daha farkında olabilmenizi sağlayabilir.

https://instagram.com/zihinx
https://facebook.com/zihinx

(Toplamda 40 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ