Einstein Gibi Zeki Olmak Mümkün mü ? Einstein’nın Beyin Gücü-Kişisel Gelişim Videoları

Einstein gibi Zeki Nasıl Olabiliriz ? Einsten Gibi Beyni Kullanmak

Albert Einstein’nın beyni yıllarca araştırmalara konu oldu üzerine kitaplar yazıldı, peki onun beynini daha zeki kılan sizce neydi ? Einsten’nın zekasının sırrını onun beynini büyüklüğüne, ağırlığına bağlayan açıklamaları duymuşsunuzdur ama normal bir insan beyni 1300 ile 1500 gr arasında değişirken Einsteinın 1230 gr dı. Acaba Eistenın dehasının sırrı sadece beynimiydi yoksa beynini kullanma şeklimi einsteinı deha derecesinde zeki yaptı ? Bu video sadece Einsteinın beynini anlamaya çalışmayacağız Einstein gibi düşünerek kendi zekamızı nasıl arttırabiliriz onu da konuşacağız.
Einstein’nın beyninin yıllarca bir kavanozda bekletildiğini ve araştırma yapılmak için 240 parçaya ayrılarak nörologlara gönderildiğini biliyor muydunuz ? Bu çılgın araştırmayı yapan Dr. Thomas Harveydi. Einstenın beynini çalan adam söylentileri ile tarihe geçti, çünkü ailesinden izin almadan otopsi sırasında einsteinın beynini çıkartmıştı.
O dönemde ortaya çıkan en büyük sonuç einstenin beyni normal bir insan beyninden büyük ya da ağır değildi. Daha sonra beyinde glia hücrelerinin önemi keşfedildi, bu glial hücreler beyinde sinir hücrelerini destekleyici ve koruyucu bir rol üstleniyordu, Sayntıfik Amerikın dergisinde Douglas Fields’in makalesinde bu konu ile yapılan son araştırmalardan bahsediyor, Nöronların elektiriksel ve snaptik iletişimlerinden farklı olarak glia hücrelerinin sinaps oluşumunda önemli bir düzenleyici rolü olduğu söyleniyor ve parçalar yavaş yavaş yerine oturmaya başlıyor. Ve fareler üzerinde yapılan araştırmalarda fareler iki gruba ayrıldı, birinci gruptakilerin kafesi standarttı, ikinci gruptaki farelerin kafesi ise farklı oyuncaklarla zenginleştirilmişti ve ikinci ortamda yetişen farelerin daha zeki ve becerikli oldukları ortaya çıkmıştı ve ikinci gruptaki farelerin beyinleri incelendiğinde farelerin snaptik bağlantıları daha yoğundu ve sinaptik bağlantılar sırasında nöron başına düşen glia hücreleri de çok yoğundu.
Videoda anlattıklarımın tamamını internet sitemde bulabilirsiniz.
www.erdemtaskinsu.com

Sosyal Medyadan Paylaşımlarımı Takip Edebilirsiniz :

► Facebook : https://www.facebook.com/erdemtaskinsu
► İnstagram :https://www.instagram.com/erdemtaskinsu/
► Takipte kalın : https://www.youtube.com/c/erdemtaskinsu
Audionautix sanatçısının Time Passing By adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Sanatçı: http://audionautix.com/

(Toplamda 24 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ