ÇOCUĞUM HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU #İPUÇLARI #NEDENİ, DÜRTÜSEL BELİRTİ TEDAVİ,HİPERAKTİF TEDAVİ

Hiperaktivite bozukluğu nedir, dürtüsellik nedir,hiperaktivite nedenleri, hiperaktif,hiperaktivite belirtileri ve hiperaktivite tedavisi ipuçları ve hiperaktivite ve dikkat eksikliği belirtileri sizler için anlattım.

Hiperaktivite ve dürtüsellik sorunu yaşayanlar için yaşamınıza fayda ve güzellik sağlamasını dilerim.

İzlediğiniz için teşekkür ederim,

⚡ Öğrencilerde hiperaktivite ve dürtüsellik konusunda sizlerin gözlemleri ve yorumlarınızı paylaşmanızdan memnuniyet duyarım 😊

Mutlu yaşam için sizlerin önerilerini yorumlarda paylaşmanızı rica ederim,

Sağlık ve sevgiyle
Psikolog Dr. Bora KÜÇÜKYAZICI

📽 KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/RMYYek

MUTLAKA İZLEYECEĞİNİZ DİĞER VİDEOLARIM:

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?
►💻 https://goo.gl/ZLzdxL

ÖZGÜVEN GELİŞTİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?
►💻 https://goo.gl/d2ABCE

WEB SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ
►💻 http://www.braincenter.com.tr

HİPERAKTİVİTE ÖĞRENCİYE YAKLAŞIMDA 7 ALTIN İPUCU

Çocuğunuzda DEHB belirtilerine bağlı olarak görülen dürtü kontrol bozukluğu ve davranış sorunları ortaya çıktığında, ŞU 7 ADIM size yol gösterecektir.

Hiperaktivite bozukluğu bağlı ortaya çıkan davranış sorunları anne-baba için başa çıkılması ve yönetilmesi çok zor sorunlar olabilmektedir. DEHB’li çocuk toplum içinde davranış bozukluklarına bağlı olarak sorun yaşadığında, anne-babalar bunu kendi hataları olarak görürler. “Kendi çocuğumuzu kontrol edebilmeliyiz!?” diye düşünürler. Hele okul ve benzeri sosyal ortamlarda , diğer velilerin suçlayıcı ve imalı bakışları ve DEHB hakkında bilgisi olmayan bir başka anne-babanın faydasız yardım önerileri, hiperakivite çocuğun anne-babası için yeterince zorlayıcıdır.

Bakış açınızı genişletin ve durumun gerçekliğinin farkına varın! hiperaktivite çocuklar sıklıkla dürtüsel davranılar ve davranışlarını düzenleyemezler. Çocuğunuzun hatalı tutum ve davranışları DEHB’nin doğasını yansıtmaktadır.

1- Bir Plan Konusunda Anlaşın

Bir alışveriş merkezine ya da markete gitmeden önce, DEHB’li çocuğunuza şunu sorun: sıkıntı duyar veya sinirlenirse, onu sakinleştirecek şey nedir? Sıkıntılı bir an yaşadığında, artık elinizde çocuğunuzla konuşarak anlaştığınız bir çözüm planınız olacaktır. Onun size belirtmiş olduğu ve üzerinde anlaştığınız çözüm konusunda, çocuğunuzda işbirliği içinde olma eğiliminde olacaktır.

2- Onun Sıkıntısını Anlayın

Onun yaşadıklarını anladığınızı fark etmesi için DEHB’li çocuğunuza imkan sunun. Sakin ve güven verici bir ses tonuyla, “İstediğin oyuncağı bulamadığımız için üzgün olduğunu biliyorum” ya da “Arkadaşların seni oyuna davet etmedikleri için sinirlendiğini anlıyorum” şeklinde, onu anladığınızı bildiren konuşmalar yapın.

3- Sınırları Belirleyin

Zamanın ilerlediğini ve yapmakta olduğunuz aktiviteye devam etmeniz gerektiğini ona söyleyin. Örneği ona şunları söylemeyi denemelisiniz: “Hadi bakalım, ne kadar hızlı sakinleşiyorsun, böylece günün kalanında dilediğimizi yapalım” ya da “Alışverişe devam edebilmemiz için, çok üzgün veya sinirli olsan da, sakinleşmen gerekiyor ve sen bunu başarabilirsin!

4- Duyguları Farklı Noktaya Odaklayın

DEHB’li çocuğunuza, avucunda bir boyalı mum olduğunu hayal etmesini söyleyin. Sonra mumum alevini dışarı çıkartmak için, avucunu yüzüne yaklaştırmasını ve avucuna kuvvetle üflemesini söyleyin.

5- Enerjiyi Kullanın

Hiperaktivite çocuğunuzun sinirli veya kızgın olduğu anda eğer evdeyseniz, ona bir yastık ve benzeri yumuşak bir şey almasını söyleyin ve birlikte yastık savaşı yapın.

6- Sağ Tuşa Basın

Hiperaktivite çocuğunuza elinde bir uzaktan kumanda aleti olduğunu hayal etmesini söyleyin. Bu kumanda kendisinin duygularını düzenleyen bir kumanda olsun.

7- Uzman Desteği Alın

Eğer hiperaktivite çocuğunuzda müdahelenize rağmen düzenleyemediğiniz sinirlilik benzeri davranış sorunları oluyorsa, çözümsüz kalarak zaman kaybetmeyin.

web 2: http://www.borakucukyazici.com
web 3: http://www.cocukvegenc.com
web 4: http://www.youtube.com/borakucukyazici
web 5: http://www.facebook.com/borakucukyazici

hiperaktivite,hiperaktivite nedir,hiperaktivite tedavisi,hiperaktivite bozukluğu,hiperaktivite ilaçları,hiperaktivite ve dikkat eksikliği,hiperaktivite testi,hiperaktivite animasyon,hiperaktivite nedir nasıl anlaşılır,hiperaktivite tedavi süresi,hiperaktivite dikkat dağınıklığı,hiperaktivite tedavisi ilaçları

(Toplamda 21 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret aldı.)

İlgili Videolar

YORUM YAZ